1956 yılında dünyaya gelen Baki Usta, çocukluğunu Çanakkale’de geçirdi. 1960’ların sonunda ailesiyle birlikte İzmir’e taşındığında ileride yapacağı büyük ve lezzetli işlerden habersizdi.


İzmir’de genç yaşına bakmadan ekmeğini taştan çıkaran Baki Usta’nın yaşamına yön veren iş, Kahramanlar’da Vardar Pastanesi’ndeki çıraklığı oldu. Burada kazandığı deneyimle yıllar sonra, 70’lerin sonunda, artık iyi bir pasta ustası olarak anılmaya başladı. 80’lerin başında pastanedeki işinin yanı sıra, seyyar arabada kendi yaptığı börekleri, poğaçaları satmaya başladı. Bir süre sonra pastaneden ayrılıp sadece bunu yaparak geçimini sağladı.


Bu dönemde, İzmir’de kokoreççilik yapan Hayri Usta’ya bu işin inceliklerini, kazancını danıştı ve şu cevabı aldı: “Zor da olsa, keyifli bir iş bu ve günlük ekmeğini çıkartırsın.” Bu tavsiyenin ardından Baki Usta, kokorecin püf noktalarından biri olan kokorecin nasıl sarıldığını sadece 1 kez görerek öğrendi. Bundan sonra hayatındaki başarı adımlarını yeteneği, çalışkanlığı ve kararlılığı ile atmaya başladı.

Kokorecin tüm aşamalarında tazelik, özen ve lezzet, Baki Usta için vazgeçilmez üç madde oldu.. “Çocuklarıma yedirmeyeceğim kokoreci tezgahıma koymam” diyerek 1982 yılında Şemikler semtinde seyyar kokoreççilik yapmaya başladı.


1991 yılında 7-8 metrekarelik küçük bir dükkan tuttu. Baki Usta hala devam ettirdiği kalite ve lezzet anlayışı ile “İyi mal yoksa, satış da yok” diyerek, mezbahada iyi ürün bulamadığı günlerde kokoreç pişirmedi.


Çocukluk yıllarında bulduğu her boş vakitte koşarak babasının yanına giden, dükkanda büyüyen Volkan, kazandığı deneyimlerle 2000 yılında Baki Usta’yla çalışmaya ve Volkan Usta olarak anılmaya başladı. Yeni ve genç bir yüz kazanan Kokoreççi Baki Usta ismi, iki neslin bir araya geldiği, hem geleneksel hem de yenilikçi duruşuyla öne çıkan bir sokak lezzeti markasına dönüştü.


2005 yılında Şemikler (merkez) dükkanına taşınan Kokoreççi Baki Usta, Volkan Usta öncülüğünde ikinci şubesini 2011 yılında Bornova’da, üçüncü şubesini de 2015 yılında Bostanlı’da açtı.


Kokoreci, tıpkı babası gibi hayatının merkezine koyan, bununla ilgili sürekli projeler geliştiren Volkan Usta, kokoreç dünyasında yapacağı yeniliklerle ilgili de çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Dünya Kokoreç Günü, Türkiye’nin dört bir yanına evlere vakumlu pakette kokoreç gönderimi, kendi kurduğu üretim tesisi ve online kokoreç satışı Volkan Usta’nın kokoreci dünyaya tanıtmak için yaptığı çalışmalardan bazıları.

 

- +